Кафедра програмного забезпечення Дніпровського державного технічного університету
Головна Про нас Історія кафедри Наука Ми на порталі

Інтерв’ю проф. Шумейко О.О. "Вогонь Прометея" №1(11255) від 29 січня 2016 р.(2016-03-20 12:43:31)
14 лютого світ відзначає День комп’ютерника. Чому? Мабуть, це питання чисто риторичне, адже сьогодні пояснювати нащо нам ці «розумні машини», навряд чи варто. Без них світ вже просто не може існувати. Саме з цього почалася наша розмова з Олександром Олексійовичем Шумейком, завідувачем кафедри програмного забезпечення систем ДДТУ.
Що я вкладаю в поняття «комп’ютерник»? Моя відповідь для вас може бути трохи дивною, але під цим поняттям можна розуміти тільки одне – фахівець сучасної кваліфікації. Не важливо з якої спеціальності – лікар використовує широкий спектр комп’ютерної техніки, це і томографія, і прилади УЗД-діагностики, навіть для того, щоб поміряти тиск, майже всюди використовуються тонометри з можливостями обчислювальної техніки; металург, майже, на будь-якій ланці технологічного процесу спирається на обчислювальну техніку; водій сучасного будь-якого транспорту, і автомобіля в тому числі, використовує комп’ютерний арсенал і таке подібне. Ми бачимо, що з кожним роком інформаційні технології все більше і більше входять у наше життя, тому всі ми, незалежно від нашого бажання, все тісніше працюємо з обчислювальною технікою. Тому для нашої розмови мабуть більш підходить термін ІТ-фахівець, або, жаргонною мовою, айтішнік. А вже під цим поняттям можна розуміти тих фахівців, чия професійна сфера діяльності пов’язана з обслуговуванням та експлуатацією безпосередньо комп’ютерів, комп’ютерних мереж та їх можливостей. Для мене особисто, це розробка програмного забезпечення. Хотілось би зауважити, то написання програми - це важлива складова розробки ПЗ, але не найбільш складна. Кваліфікований програміст на підприємстві як джокер у колоді карт, він може стати будь ким, його знання та вміння повинні бути не нижче, ніж головного спеціаліста даної предметної області. Пишемо бухгалтерський облік - програміст повинен все розуміти не гірше головного бухгалтера; пишемо складський облік - відповідно треба розуміти всі деталі цього процесу не гірше головного спеціаліста складського обліку і таке інше. Таким чином, айтішнік, або хай буде по вашому - «комп’ютерник», це та людина, яка вміє і бажає швидко вчитися, розбиратися у будь-якій проблемі і знаходити розв’язок цієї проблеми.
Але, з іншої сторони, «не можна обійняти неосяжне», тому підготовка майбутнього ІТ-фахівця спирається на широкий спектр різних дисциплін, серед яких вивчення мов програмування займає далеко не перше місце. Сфера ІТ-діяльності дуже динамічна, постійно з’являються нові технології і з використання зникає те, що донедавна було «класикою». Такі умови вимушують викладачів нашої кафедри постійно вчитися, вивчати те, що тільки з’являється на горизонті інформаційних технологій, не можна почивати на лаврах своїх знань. За останні роки декілька осіб, які виявили бажання працювати на кафедрі програмного забезпечення систем, досить швидко змінили свої бажання після того, як ознайомилися зі списком дисциплін, які треба викладати. І це проблема. У розмові про кафедру не можна не пам’янути добрим словом фундаторів – Павлюченкова Ігоря Олександровича і Крамаренка Володимира Васильовича. Завдяки їм була створена наша кафедра і її колектив. У нашій бесіді мова йде про 14 лютого. Але окрім нашого професійного свята, це день Святого Валентина – День закоханих. Бачу в цьому глибокий символізм. Бути фахівцем – значить бути закоханим у свою професію. Жити в тому ритмі, який задає ІТ-індустрія може тільки той, хто закоханий в ІТ. Приємно зазначити, що абсолютна більшість наших студентів відповідають цьому правилу. Це великий плюс і не менший тягар для викладачів. Якщо студенти приймають участь у Чемпіонаті Світу з програмування і наша команда в області зайняла друге місце, то і вимоги у студентів до викладачів досить високі. І ми відповідаємо цим вимогам. За даними минулорічного анонімного анкетування, ні один наш випускник не сказав що він жалкує що вибрав нашу спеціальність для навчання.
- У День комп’ютерника ми приєднуємося до привітань на адресу всіх професіоналів комп’ютерної справи! Бажаємо Вам життя без особливих збоїв, надійної роботи всіх, ввірених Вашому відомству електронно-обчислювальних пристроїв! Бадьорого здоров’я і відмінного настрою! Зі святом Вас, Ваших рідних та близьких!
Записала І.Орєхова